Следвайте ни в ТелеграмАко България продава боеприпаси на други страни членки

...
Следвайте ни в ТелеграмАко България продава боеприпаси на други страни членки
Коментари Харесай

Радев: България ще поставя условия продадените муниции да не бъдат давани на Украйна

Следвайте ни в Телеграм

Ако България продава муниции на други страни членки на Европейския съюз, ще слага условия те да не бъдат предоставяни на Украйна. Такава позиция изрази президентът Румен Радев преди днешния Европейски съвет в Брюксел.

На въпрос по какъв начин ще реагира, в случай че продадените от България муниции на друга страна - членка на Европейски Съюз, се окажат в Украйна, президентът отговори: " Това е отговорност на тази страна. Тя е длъжна да ни уведоми защо ги желае като енд потребител (краен адресат - бел. ред.) тези снаряди. Разбира се, че ще сложим условия. "

Повтори още веднъж, че България няма да взе участие в общата поръчка за доставка на 155-милиметрови снаряди за Украйна. В поръчката вземат участие 17 страни членки на Европейски Съюз (Германия, Франция, Нидерландия, Белгия, Австрия, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Финландия, Гърция, Люксембург, Малта, Португалия, Румъния, Словакия, Швеция), както и Норвегия. България е измежду десетте страни членки на Европейски Съюз, които не вземат участие в общата поръчка, като останалите са Италия, Испания, Полша, Унгария, Дания, Литва, Латвия, Словения и Ирландия.

" Ние се ангажираме единствено със снаряди, които могат да отидат в наши сътрудници и съдружници, в случай че те изискат от нас, само че не и с Украйна. Ясен ли съм към този момент ", запита с гневни нотки Радев, като на въпрос дали това не усложнява цялата скица, т.е. България ги продава на някоя страна, а те по-късно отиват за Украйна, съобщи, че това трябвало да го ревизират публицистите.

" Аз ви споделям като държавни връзки ние какво можем и какво не можем. Но България няма да взе участие в тази обща поръчка за доставка на снаряди за Украйна дружно с други 9 страни " от Европейски Съюз, уточни президентът.

Допълни, че България била значима част от Европейския механизъм за мир (EPF), който беше основан през 2021 година, като означи, че това е станало една година преди войната в Украйна. " България изрично взе участие в тази самодейност ", увери той.

Решението за общи поръчки на Европейски Съюз за боеприпаси за общо 2 милиарда евро, наречено " историческо решение " в понеделник (20 март) от Жозеп Борел, ръководителят на външните връзки и сигурността на Европейски Съюз, в действителност e утвърдено от България на равнище представители на страните членки, а по-късно - на Съвет на Европейски Съюз на министрите на защитата и на външните работи.

Освен това средствата идват по линия на Европейския механизъм за мир, който е конструкция отвън бюджета на Европейски Съюз, само че страните вършат вноските си непосредствено всяка година според годишния бюджет на EPF. Механизмът, опериращ в структурите на Съвета на Европейски Съюз, се ръководи от комитет, одобряващ този бюджет и включващ по един представител на всяка страна член. Иначе казано, България дава утвърждението си за активността и направленията, по които се отпускат средствата, в това число за снаряди за Украйна.

Самият Румен Радев ще би трябвало да заеме позиция през днешния ден и на следващия ден по време на Европейския съвет, тъй като схемата за мунициите се чака да бъде обсъждана на него. На министерско равнище е било прието, оповестява " Файненшъл таймс ", че ще са нужни още пари и е допустимо прибавянето на 3.5 милиарда евро да бъде обсъждано на този съвет на 23-24 март.

По думите на Радев пред публицисти в Брюксел обаче Европейският механизъм за мир е самодейност, целяща реализирането на европейската визия за стратегическа автономност на Европа от Съединени американски щати във връзка с защитата. Във връзка с това президентът разяснява, че България високо прави оценка визитата на еврокомисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон преди дни в България. Бретон посети част от българските военни фабрики.

" Заедно с Европейската комисия ще работим за повече вложения в нашата военно-отбранителна промишленост, с цел да имаме повече потенциал, по-модерни производства, с цел да запълваме нашите ресурси и да оказваме помощ на страните от Европейски Съюз и НАТО да запълват своите ресурси ", съобщи президентът.

По отношение на вероятно решение на идващия парламент да утвърди военна помощ на Украйна Радев съобщи, че очаквал 49-ото Народно заседание да сложи преди всичко повишението на отбранителния потенциал на България. Иначе настоя Народното събрание да има смелостта да сформира постоянно държавно управление и то да носи отговорност пред българските жители.

 


Инфо: Дневник

 

 

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР